Sekam
Henüz vakit varken...
Mail Adresiniz :
Şifreniz :
Mail Adresiniz : Şifreniz : Şifre Tekrar : Adınız Soyadınız : Telefon No ( isteğe bağlı) :
Basın Açıklaması: DEPREMZEDELERE YARDIM KAMPANYASINI YAYGINLAŞTIRALIM!

Basın Açıklaması: DEPREMZEDELERE YARDIM KAMPANYASINI YAYGINLAŞTIRALIM!

BASIN AÇIKLAMASI İSTANBUL, 10.02.2023
 
DEPREMZEDELERE YARDIM KAMPANYASINI YAYGINLAŞTIRALIM!
 
Yaşadığımız deprem felâketi, çevresiyle birlikte 10 ilimizi yerle bir ederken Suriye, Irak, Lübnan ve Mısır’ı da ciddi olarak etkiledi. Bu korkunç depremde binlerce bina yıkıldı, binlerce kardeşimiz can verdi ve binlercesi de yaralı olarak hastahanelere kaldırıldı. 
Bu büyük felakette ölen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Enkaz altında kalan kardeşlerimizin bir an önce sağlıklı olarak kurtarılmasını, yaralı kardeşlerimize de yüce Allah’tan acil şifalar vermesini diliyoruz. 
 
Depremde evlerini, mallarını, hayvanlarını, ekinlerini, birikimlerini, kısaca her şeyini bir anda kaybeden kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz…
 
Canlarınız geri getirilemez, acılarınız gerçek anlamda dindirilemez; bunu biliyoruz. Geride kalanların hayatlarını devam ettirebilmesi, bu acıların yanında ekonomik sıkıntılar ile boğuşmamaları için "Millet-Devlet” el ele vererek yaralarınızı sarmaya çalışıyoruz/çalışacağız.
 
Bu hususta başlatılan aynî ve nakdî yardım kampanyalarına SEKAM olarak biz de destek veriyoruz…
 
Bütün kurumları ile Devlet, tüm Sivil Toplum Kuruluşları ile millet bu ve benzeri afetlerin yıkıntıları altından Allah’ın izniyle kalkacaktır.
 
Deprem bölgesindeki kardeşlerimiz ölüm, gözyaşı ve çaresizlik içinde ne yapacağını şaşırmış bir halde çırpınırken kendine çıkar sağlayan yağmacılara/hırsızlara göz açtırılmamalıdır. Demir, çimento ve diğer inşaat malzemelerine; çadır, battaniye, giyim-kuşam eşyalarına; ekmek, bakliyat vb. temel gıda ürünlerine zam yapmak isteyen adi fırsatçılara dikkat edilmelidir. 
Devlet mutlaka bu fırsatçıları deşifre ederek gerekeni yapmalıdır.
 
Deprem bölgesi ve tüm ülke yangın yerine dönmüşken, “Hâlâ bu afetten bir şeyler kazanabilir miyim?” mantığı ile hareket eden “siyasilerin” akıllarını başlarına toplamaları gerekir. Asrın afeti ile oluşan sıkıntılı durumu atlattıktan sonra sakin bir kafa ile “Ne oldu? Nasıl oldu? Niçin oldu? Deprem öncesi, deprem anı, deprem sonrası neler yapılmalı?” sorularının cevabını aramaya çalışırız. Ama şimdi değil. Şimdi konuşma zamanı değil, el birliği ile bu felaketin yaptığı yıkımı kaldırma zamanıdır.
 
“Allah, böyle felaketleri bir daha göstermesin!” 
 
“Allah, hepimize depremlerden ibret almayı nasip etsin!” 
 
SEKAM (SOSYAL, EKONOMİK VE KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ)