Sekam
Henüz vakit varken...
Mail Adresiniz :
Şifreniz :
Mail Adresiniz : Şifreniz : Şifre Tekrar : Adınız Soyadınız : Telefon No ( isteğe bağlı) :
Casuslar telefonlara sızdı

Casuslar telefonlara sızdı

Sabah / 6.12.2017

WhatsApp mesajlarınızı okuyor kameranızı kullanıyor. Artık neredeyse telefonunuzu ele geçirdiler. Daha da kötüsü sizin bundan haberiniz yok. Bütün mahremiyet haklarınız çiğnenmeye başladı

Google güvenlik ekibi, sosyal medya uygulamalarının hassas verilerini çalan ve WhatsApp, Viber ve Skype mesajlarına eriştiği tespit edilen kötü amaçlı Android uygulamasının ayrıntılarını paylaştı. TGlobal güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs uzmanları, Android kullanıcılarının uygulama izinleri konusunda temkinli olmaları gerektiğini vurgulayarak önerilerde bulunuyor.

Tizi olarak bilinen zararlı yazılım, hedeflenen Android cihazların kök yazılımına erişip kullanıcı bilgisi olmaksızın başka casus yazılımlar yükleyerek SMS'ler, WhatsApp konuşmaları ve GPS gibi önemli bilgileri ele geçiriyor. Tizi'nin çeşitli Afrika ülkelerindeki cihazlara karşı yapılan saldırılarda kullanıldığı biliniyor ve çoğunlukla Kenya'da yayıldığı görülüyor.

Tizi tarafından ele geçirilen uygulamalar, sosyal medyadaki reklamlar aracılığıyla üçüncü parti uygulama mağazalarının linklerine yönlendiriliyor. Ayrıca cihazın kök yazılımına erişerek SMS'ler, WhatsApp konuşmaları ve GPS gibi önemli bilgileri ele geçiriyor.

Tizi, WhatsApp, Facebook, Twitter, Instagram, Viber ve Skype gibi uygulamalardan gönderilen mesajların yanı sıra SMS mesajları gönderip alabiliyor, kullanıcının arama günlüğüne, takvimine, fotoğraflarına, Wi-Fi şifrelerine erişiyor.

1300 ANDROİD CİHAZA SIZDI

Tizi zararlı yazılımı, ortam sesini kaydedebiliyor ve kullanıcı bilgisi olmaksızın fotoğraf çekebiliyor. Zararlı yazılım çok fazla yayılmadan müdahale eden Google, Tizi'nin bulaştığı yaklaşık 1300 cihaz tespit etti ve tüm açıkları kapattı.

Google güvenlik ekibi, suçlu bulunan uygulama geliştiricisinin hesabını askıya alarak engelledi. Güvenlik uzmanları ise bunun yaygın bir saldırı olmadığını, birinin özenle seçilmiş bir hedefe odaklanan saldırı başlatma girişimi olduğunu belirtti.

KAYNAK: https://www.sabah.com.tr/teknoloji/2017/12/06/casuslar-telefonlara-sizdi

****

Beyaz Saray'da cep telefonu yasaklanacak

29.11.2017 Çarşamba

Yetkililer, Beyaz Saray’daki cep telefonu yasağı hakkında net bir şey söylemezken, yasağın ne zaman başlayacağı ve nasıl uygulanacağı tam bir muamma.

Yetkililer siber güvenlik endişesi nedeniyle böyle bir yasağı önerdiklerini açıkladı. Beyaz Saray‘da kablosuz ağa bağlı çok fazla cihaz bulunduğunu ve kişisel telefonların federal hükümet tarafından çıkarılanlar kadar güvenli olmadığı belirtildi. Bu yılın başlarında Beyaz Saray Genel Sekreteri John F. Kelly‘nin kişisel telefonuna siber saldırı yapıldı. ABD Başkanı Donald Trump, göreve başladığından beri basına sızdırılan olaylardan şikâyetçi.

Beyaz Saray‘da yetkili kişilerin hassas devlet konularının tartışıldığı toplantı odalarına cep telefonu ile girmek yasak. Ayrıca Saraydaki bilgisayar ağı, çalışanların Gmail ve Google Hangouts gibi web sitelere girmesini engelliyor. Bu denli sıkı güvenlik önlemleri varken endişeleri yersiz bulanlarda var. Ancak bazı üst düzey yetkililer personelin kişisel cep telefonlarını gazeteciler ve medya mensupları ile iletişim kurmak için kullanmaları konusunda endişeli. Trump yönetiminin ilk aylarında eski Basın Sekreteri Sean Spicer, çalışanların telefonları kontrol ettiğinde onları Signal ve Confide gibi şifreli mesajlaşma uygulamaları konusunda uyardı. Ayrıca çalışanlara, Trump‘ın Çin’e yapacağı gezi sırasında kişisel veya normal iş telefonlarını kullanmamaları talimatı verildi. Bunun  yerine kriptolu telefonlar kullanılacak.

Bazı alt düzey yetkililer yasağı destekleseler de çoğunluk bunun yıkıcı ve istenmeyen sonuçlara yol açacağını düşünüyor.

KAYNAK: https://www.cnnturk.com/teknoloji/beyaz-sarayda-cep-telefonu-yasaklanacak